Ms N Ullah (Principal)

Magna Academy Poole
Ashdown Close, Canford Heath
Poole
Dorset
BH17 8RE

01202 604222 or 01202 802000
office@magna-aspirations.org


SENDCO
Mrs M Orchard
SEND@magna-aspirations.org

Contact us

Primary Contact Address

This is the main contact address for Magna Academy and is regularly monitored. Please use this for all generic requests for information. Emails to specific staff can only be actioned around primary responsibilities, such as teaching, and may take longer to be replied to.
Mr S Gudgeon Office Manager

Key Contacts

Medical Contact Mrs S Marsh
Safeguarding Contact
Special Educational Needs Mrs M Orchard (SENDCO)
Transition Contact Mr Buller

Head of House Contacts

Senior Leadership Team

Ms Natasha Ullah Principal
Mr Andy Clark Vice Principal
Mrs Sara Mashike Vice Principal
Mrs Vicky Needham Assistant Principal
Mr Chris Buller Assistant Principal
Mrs Manpreet Kainth Assistant Principal
Mrs Melanie Orchard Assistant Principal & SENDCO
Mrs Kate Biddle Assistant Principal
Mrs Katie Stafford Assistant Principal
Mr John Eldridge Director of Business and Operations

Teaching Staff

Mr Thomas Barrett Second in Science
Mrs Marit Bleeze Head of Science
Mr Andrew Browning Teacher of Science
Miss Alice Brownsey Teacher of Mathematics
Mrs Victoria Cameron-Laurie Head of Art and Photography
Mrs Katherine Chivers Teacher of English
Miss Amy Clampin Teacher of Science
Mr Benjamin Clarke Teacher of Mathematics
Mx Christian Cohen Head of ICT/Media, Lead on Creator Space & Responsibility for AED
Mr Attol Cook Second in Mathematics
Mrs Tabitha Cook Head of Year and Lead Practitioner
Miss Lucy Cousins Teacher of English
Mr Stephane Czarnecka Teacher of MFL
Mr Thomas Easthope Teacher of Science
Mr Corry Fell Teacher of English
Mrs Caroline Follina Teacher of Physical Education
Miss Kirsty Gibbard Lead Practitioner, English
Mrs Kate Giles Subject Coordinator, Performing Arts
Mr Harry Ginger Coordinator of Competition & Teacher of Physical Education
Miss India Glynn Head of Psychology and Sociology
Miss Esma Gomez Teacher of Modern Foriegn Languages
Mrs Rebecca Halls Head of Business & Lead on Whole Academy Careers
Mrs Claire Harding Head of Modern Foreign Languages
Mr Peter Hesketh Academic Director of Humanities, Teacher of Geography
Miss Beth Hornby Teacher of Science
Mrs Amy Huggett Head of Years 10 & 11 and Teacher of Physical Education
Miss Ella Jameson Teacher of Geography
Miss Harriet Kay Teacher of English and ATL
Mrs Aimee Longmoor Teacher of English
Mr Ben McBride Maths Lead Practitioner i/c Disadvantaged
Mr William Mieville Hawkins Teacher of Mathematics
Miss Marion Moorghen Teacher of MFL
Mrs Kathryn Morland Teacher of Mathematics
Miss Katie Munro Teacher of Art and Photography
Mrs Jessica Oliver Teacher of History and Religious Education
Mrs Susan Poet Academic Director of English
Ms Rebecca Prentice Teacher of English & Lead on Whole Academy Literacy
Miss Hannah Ridge Head of Years 8 & 9 and Teacher of Physical Education
Mrs Victoria Saxby Head of Physical Education
Mr Richard Selway Head of Geography
Miss Jasmin Sharland Teacher of History, Politics & RE
Mrs Jocelyn Shepherd Teacher of Science
Mrs Sandra Spencer Teacher of English
Miss Pippa Stannard Head of History
Mr Niall Stoddart Teacher of Mathematics
Mr Alex Tucker Teacher of Mathematics
Miss Ruby Veale Teacher of Design and Technology
Mr Peter Voros Teacher of PE and Cover Supervisor
Mrs Lynsey Webb Head of Drama
Mr Alex Woodland Teacher of Science
Miss Katherine Young Teacher of Applied Transdisciplinary Learning & Interventions

Support Staff

* Roles marked with an asterisk are Education Support functions. All other roles are Administrative.
Mrs Julie Beaven Design & Technology Technician
Ms Jane Bethell Specialist SEND and Mental Health Mentor
Mrs Johanna Biela Pastoral Support Worker*
Mrs Nadia Boam Pastoral Support Worker*
Mrs Debbie Burden Receptionist and Administrator
Ms Alice Cable Teaching Assistant*
Mrs Rachael Caples Regional Lead Safeguarding*
Mr Jake Challis Site Assistant
Miss Zoe Challis HR and Administration Assistant
Mrs Nicola Daniel Art Technician*
Mrs Arlene Ellaway Examinations Officer
Mr Courtney Fawcett Manager of Behaviour Support and Deputy DSL*
Mr Stewart Gudgeon Office Manager
Miss Nicola Hallett Attendance Lead*
Mr Victor Hanka IT Apprentice
Mrs Lisa Harrop Receptionist and Reprographics Coordinator
Mx Artie Herbert Science Technician*
Ms Angela Jones Data Manager
Mrs Sharron Marsh Medical and Data Officer
Mr Chris Masters IT Engineer
Mr Timothy Mead Regional Facilities Manager
Mr Graham Mitchard Senior Science Technician*
Ms Tracey Nicholl Teaching Assistant*
Mrs Annabel O'Keefe Marketing and Communications Coordinator
Mr Adrian Patterson Regional Technical Manager
Mr Thomas Payne Pastoral Support Worker*
Miss Lucy Pearce Sixth Form Pastoral and Support Officer
Mr Harry Poole Cover Supervisor*
Mr Mitchell Potter Teaching Assistant*
Mrs Melanie Reed Teaching Assistant*
Mrs Karen Roche Higher Level Teaching Assistant*
Mr Fran Rodriguez Site manager
Miss Jane Salvidge Higher Level Teaching Assistant*
Mrs Alison Samways Teaching Assistant*
Mrs Kelly Stanyer Administration Assistant and Reception Support
Mrs Tanya Stewart Administration Assistant, Inclusion
Mr Thomas Tanswell IT Support Apprentice
Mr Kieran Vaughan Site Assistant
Mrs Angelina Wilson Inclusion Manager
Mrs Helena Wood Academy Counsellor

This site uses cookies